Aktualności
"Podziemna Armia" - seria dokumentalna o polskim ruchu oporu na kanale Polsat Viasat History
poniedziałek, 11 lipca 2022
Wyjątkowa seria dokumentalna opowiadająca o tym, jak polski ruch oporu podjął walkę z okupantem i zmienił przebieg II wojny światowej. Premiera na Polsat Viasat History 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Polska, pierwszy kraj zaatakowany przez nazistowskie Niemcy, w trakcie II wojny światowej nie poddała się i walczyła z okupantem, tworząc podziemne struktury, w tym Armię Krajową – największą w Europie, choć mało rozpoznawalną formację ruchu oporu. Dzięki wykorzystaniu bogatych materiałów archiwalnych i wypowiedzi znanych historyków, program stanowi wyczerpującą opowieść o tym, jak Polskie Państwo Podziemne podjęło walkę z okupantem i zmieniło bieg II wojny światowej. Program upamiętnia również 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej w Polsce 14 lutego 1942 roku. Wtedy oficjalnie zaczęła funkcjonować nazwa „Armia Krajowa” – będąca symbolem obejmującym niemal całokształt wysiłku zbrojnego polskiej konspiracji. Podziemna armia była jedną z najliczniejszych podziemnych formacji bojowych w okupowanej Europie. Dane dotyczące jej liczebności są różne. Wedle niektórych źródeł, w momencie maksymalnej zdolności bojowej w lecie 1944 roku siły AK liczyły około 390 tysięcy osób.
Copyright © Woodcut Media
Największą operacją militarną Armii Krajowej była akcja „Burza" i w jej ramach Powstanie Warszawskie. Premiera dokumentu odbędzie się właśnie w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.. Cztery godzinne odcinki serii to niesamowita historia Polskiego Państwa Podziemnego – największej organizacji partyzanckiej walczącej z nazistami w okupowanej Europie. Dzięki imponującym rekonstrukcjom, zrealizowany w Polsce dokument ukazuje kluczową rolę, jaką odegrało Państwo Podziemne w zbieraniu informacji wywiadowczych, komunikacji z aliantami i rozbijaniu niemieckiej machiny wojennej.
Program ilustrowany jest archiwalnymi materiałami filmowymi, wykorzystuje również spisane i nagrane relacje świadków ówczesnych wydarzeń oraz rekonstrukcje, które współgrają ze sobą ożywiając tę niesamowitą historię. Wśród ekspertów pojawiających się w serii znaleźli się między innymi: Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, profesor Rafał Wnuk (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk), pułkownik Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM, oraz historycy, biografowie i komentatorzy polityczni, m.in. Alexandra Richie, Jochen Böhler i Roger Moorhouse.
"Zabójcze potrawy" powracają z nowym sezonem. Tylko w Zoom TV od 16 listopada