Aktualności

wróć

Telewizja Światłowodowa

Ziemia - cztery pory roku - premiera 20 grudnia na kanale Polsat Viasat Nature

piątek, 17 grudnia 2021

Nowy program „Ziemia: cztery pory roku” ukazuje niezwykłą naturę czterech pór roku na naszej planecie oraz to, jak zwierzęta i rośliny stawiają czoła przynoszonym przez nie wyzwaniom. W każdym odcinku przyjrzymy się innej porze roku i zobaczymy, że każda z nich ma własną, niepowtarzalną naturę. Przekonamy się, jak różne zwierzęta znajdują niezwykłe sposoby, aby przetrwać. Przedstawiciele fauny muszą zdobyć wystarczająco dużo pożywienia, znaleźć partnerów, wychowywać młode i radzić sobie z pogodą — a każda pora roku stanowi dla nich nowe, trudne wyzwanie. Premiera serii „Ziemia: cztery pory roku” odbędzie się w poniedziałek, 20 grudnia na antenie Polsat Viasat Nature o 19:00.

W programie widz będzie miał okazję między innymi dowiedzieć się, w jaki sposób niektóre zwierzęta potrafią dopasować się do zimowej pory roku i przetrwać ekstremalnie mroźne temperatury. Lisy arktyczne zamieszkują arktyczną tundrę w północnej Europie, północnej Azji i Ameryce Północnej. Mają jedną z najgrubszych sierści w całym królestwie zwierząt. Ich małe uszy i krótkie nogi ułatwiają utrzymanie ciepła w organizmie. Nawet opuszki ich łap pokryte są futrem. Dzięki temu, nawet gdy temperatura spada do minus 70 stopni, jest im nadal całkiem ciepło i wygodnie.

W Finlandii na kole podbiegunowym temperatury mogą spaść nawet do minus 45 stopni Celsjusza. Żyje tu jeden z najmniejszych drapieżników świata: łasica pospolita. Są one maleńkie, mają zaledwie 20 centymetrów długości, a ich futro sprawia, że są prawie niewidoczne w śniegu – dzięki temu mogą ukryć się przed drapieżnikami. Ich sierść nie jest jednak wystarczająco gruba, by chronić je przed zimnem. Rozwiązaniem dla łasic jest zatem nurkowanie w śniegu, w którym jest aż 95% powietrza, więc utrzymuje ciepło jak gigantyczna kołdra.

Makaki japońskie żyją dalej na północ niż jakiekolwiek inne ssaki naczelne (poza człowiekiem). Ich niezwykle grube futra chronią je przed mrozem. Gdy temperatury spadają, małpy muszą pozyskać z pożywienia dodatkowe kalorie, aby utrzymać ciepło. Będą jeść wszystko, nawet korę drzew, jeśli zajdzie taka potrzeba. Tuż pod zdrewniałą warstwą znajduje się biel podkorowa, w której przechowywane są cenne składniki odżywcze. To ona dostarcza im wystarczająco dużo kalorii, by mogły przetrwać.

Copyright Nature Picture Library / Alamy Stock Photo 2013