Aktualności

wróć

Telewizja Światłowodowa

Kryminalne śledztwa PRL. Premiera telewizyjna - wtorek, 3 sierpnia 22:00

środa, 28 lipca 2021

Kryminalne śledztwa PRL
Produkcja własna
Premiera telewizyjna – 
wtorek, 3 sierpnia 22:00

PRL czas absurdów, szemranych interesów i cenzury. O zbrodniach często mówiło się dopiero wtedy, kiedy milicja zdołała złapać mordercę i doprowadziła go przed sąd. Władze niechętnie informowały społeczeństwo o przestępcy grasującym w mieście, aby nie zaburzać oficjalnego obrazu życia w kraju o idealnym ustroju. Pojęcie seryjnego mordercy w ogólnym obiegu nie istniało, pojawiło się za to inne: wampir. Atakowali z zimną krwią, dokonywali najbrutalniejszych zabójstw. Niektórzy z nich dopuścili się kilkunastu morderstw, a przed sądem nie okazywali ani krzty skruchy. Gdyby działali na Zachodzie, ich historie pojawiłyby się na pierwszych stronach gazet a śledztwa zmierzające do ich wykrycia byłyby inspiracją do scenariuszy hollywoodzkich filmów. Bo przecież dla milicji odnalezienie ich było nie lada wyzwaniem.

Praca bez komputerów,
kamer, czasem nawet telefonów, z niedoskonałymi technikami kryminalistycznymi i do tego wśród politycznych nacisków i niechęci społeczeństwa nie ułatwiała dochodzenia. Jak radzili sobie milicjanci z jednej strony dysponując tak niewieloma narzędziami, a z drugiej mając przeciwko sobie nieprzewidywalnych morderców? Pięcioodcinkowy serial dokumentalny „Kryminalne śledztwa PRL” ukazuje pracę grup dochodzeniowych poszukujących sprawców morderstw w tym pełnym absurdów czasie. Przygląda się działaniom funkcjonariuszy od odkrycia zbrodni, przez zdobywanie kolejnych tropów nie zawsze trafnych aż po identyfikację i ujęcie mordercy.

W tym programie widz
staje się częścią kryminalnego dochodzenia, pełnego zwrotów akcji i prawdziwych emocji. Seria analizuje śledztwa dotyczące zbrodni m.in. Edmunda Kolanowskiego, Joachima Knychały czy Pawła Tuchlina. Opowiadają o nich świadkowie: emerytowani milicjanci, patolodzy, adwokaci, dziennikarze oraz bliscy ofiar, a nawet osoby znające morderców. Opowieść uzupełniają eksperci: profilerzy, seksuolodzy, kryminolodzy, dziennikarze. Wśród nich m.in. Jan Gołębiowski, Paweł Moczydłowski, Joanna Stojer Polańska, Łukasz Wroński, Marcin Myszka, PrzemysławSemczuk, Michał Larek. Autorom dokumentu udało się także dotrzeć do materiałów archiwalnych, akt, zdjęć z miejsca zbrodni czy starych artykułów prasowych. Sprawców najokrutniejszych zbrodni z czasów PRL połączyło jedno: kara śmierci.