Aktualności

wróć

Telewizja Światłowodowa

W trosce o planetę - nowy cykl programów eko w BBC Earth

poniedziałek, 22 lutego 2021

Przyszłość planety zależy tylko od nas, z taką myślą zostawia nas ostatni odcinek najnowszej serii przyrodniczej BBC „Planeta doskonała”, który jest poświęcony wpływowi człowieka na środowisko naturalne.

Jako kontynuację podjętego w nim tematu BBC Earth stworzyło cykl programów o tematyce ekologicznej „W trosce o planetę”, dzięki któremu widzowie będą mogli zmierzyć się z budzącymi dyskusję tematami zanikania bioróżnorodności, zmiany klimatu czy przeludnienia. 

Wśród tytułów zawartych w cyklu szczególnie polecamy program „Wymieranie gatunków: fakty”, w którym Sir David Attenborough analizuje zjawisko współczesnego masowego wymierania zwierząt i roślin, badając przyczyny i wskazując potencjalne rozwiązania tego globalnego problemu. W ciągu nieco ponad 40 lat populacje zwierząt zmniejszyły się o 60%. Milionowi gatunków roślin i zwierząt grozi wyginięcie, wielu z nich już w ciągu najbliższych dziesięcioleci, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania.

Premiera już 11 marca o godz. 19:55 na kanale BBC Earth.


Kolejną wartą uwagi premierą będzie program „7,7 miliarda ludzi”, w którym Chris Packham podróżuje po świecie, szukając odpowiedzi na trudne i kontrowersyjne pytanie czy możemy ograniczyć wpływ rosnącej populacji ludzkiej. Do 2050 roku naszą planetę może zamieszkiwać nawet 10 miliardów ludzi. Zważywszy na to, jakie piętno odbija na naszej planecie obecna populacja licząca 7,7 miliarda ludzi, Chris Packham uważa, że kwestia rosnącej populacji i jej wpływu na naszą planetę stanowi jeden z najważniejszych - i często pomijanych - tematów dyskusji w dobie rosnącej świadomości ekologicznej. W swoich badaniach skupia się na przyczynach tak szybkiego wzrostu naszej populacji, jej wpływie na świat przyrody, ale także potencjalnych rozwiązaniach tego problemu.

 Premiera już 1 kwietnia o godz. 19:55 na kanale BBC Earth.


Widzowie będą mogli również zobaczyć program „Menu dla dobra planety”, w którym celebryci zapoznają się z kosztem węglowym swych posiłków w ramach unikalnego eksperymentu pełnego cennych wskazówek, jak jeść w sposób przyjazny dla środowiska. Żywność jest ogromnym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Ale najbardziej szkodliwe wybory w tej dziedzinie to nie zawsze te, których się spodziewamy.

 Premiera już 15 kwietnia o godz. 19:55 na kanale BBC Earth.