Aktualności

wróć

Telewizja Światłowodowa

Grudzień pełen zaskakujących odkryć w National Geographic, National Geographic Wild i Nat Geo People

czwartek, 3 grudnia 2020

Grudniowe premiery w National Geographic nie zostawiają miejsca na nudę. Premierowa seria „Szlakiem przeklętych miejsc” oraz niezwykła produkcja „Indie z powietrza” to tylko niektóre z nowości czekających na widzów National Geographic w tym miesiącu. Światło dzienne ujrzą również nieznane dotąd opinii publicznej „Tajne pliki Bin Ladena”. W National Gegraphic Wild królować będzie natomiast dzika przyroda w bajkowym, zimowym wydaniu, a na antenie Nat Geo People odbędzie się premiera dokumentu „Greta Thunberg – głos pokolenia”, który ukaże potęgę młodego pokolenia, pragnącego walczyć o naszą planetę.

W premierowej serii „Szlakiem przeklętych miejsc” (premiera 6 grudnia w National Geographic) na widzów czekają historie najbardziej tajemniczych zakątków ziemi. Wspólnie z pisarzem, Samem Sheridanem, odwiedzimy m.in. miejscowość, w której historia klątwy Włada Palownika, uznawanego za pierwowzór hrabiego Draculi, jest wciąż żywa. Zanurzymy się też w morskich odmętach Trójkąta Bermudzkiego i odkryjemy poszlaki mitycznej Atlantydy.

Niecodziennego spojrzenia na świat i kulturę dostarczy również seria „Indie z powietrza” (premiera 13 grudnia w National Geographic). Ta najwyższych lotów produkcja nie tylko zachwyci oko podniebnymi ujęciami natury, ale i pozwoli przyjrzeć się z góry największemu zgromadzeniu religijnemu na świecie oraz słynnemu festiwalowi kolorów.

Z kolei w tegorocznej produkcji „Tajne pliki Bin Ladena” (premiera 4 grudnia w National Geographic) zobaczymy materiały stworzone w wyniku zbadania 470 000 plików cyfrowych z dysków, znalezionych w kryjówce Osamy. Peter Bergen - autor New York Timesa i analityk bezpieczeństwa narodowego CNN – dekoduje na oczach widzów tajemnice przywódcy Al-Ka’idy, korzystając przy tym z analiz profilerów CIA, psychologów kryminalnych czy ekspertów wojskowych. „Tajne pliki Bin Ladena” otwiera specjalny piątkowy cykl programowy, w ramach którego zobaczymy również: „Tajne misje USA” (premiera 11 grudnia) oraz „Strefa 51: raport specjalny” (premiera 18 grudnia).

Tymczasem w Nat Geo People za sprawą premiery filmu „Greta Thumberg – głos przyszłości” (premiera 17 grudnia w Nat Geo People) patrzymy z nadzieją przed siebie. Ten niezwykły dokument pozwoli poznać prawdziwą historię nastolatki, która zainicjowała ruch społeczny na światową skalę. Za jej sprawą i przykładem niemal całe pokolenie zjednoczyło się w obliczu widma ekologicznej zagłady, domagając się od rządzących podjęcia działań na rzecz ratowania naszej planety. Kim jest 17-letnia Greta i jak udało jej się zwrócić oczy całego świata na palący problem klimatyczny?

Pozostając blisko natury, National Geographic Wild w grudniu zabierze nas w niesamowitą podróż do najmroźniejszych rejonów świata, by za sprawą serii „Zimowe królestwo” oraz cyklu specjalnego „Dzika zima” przyjrzeć się z bliska temu, jak zwierzęta radzą sobie z przetrwaniem w ekstremalnych pogodowo warunkach.

 

Szlakiem przeklętych miejsc

Premiery od niedzieli 6 grudnia o godz. 12.00 w National Geographic


 

Sam Sheridan, amerykański pisarz i poszukiwacz przygód z dreszczykiem, odkrywa miejsca, uchodzące za najbardziej przeklęte na świecie. Sam wykorzystuje najnowocześniejsze zdobycze nauki (w tym: genetyki czy oceanologii), by jak najbardziej wnikliwie opowiedzieć historie miejsc, budzących grozę nie tylko wśród mieszkańców tych rejonów. Dzięki wnikliwej analizie tematu, badaniom oraz współczesnym narzędziom technologicznym Sheriadan jest w stanie przybliżyć widzom sekrety Atlantydy oraz podjąć się próby wyjaśnienia tajemnicy Trójkąta Bermudzkiego. Poznamy również historię klątwy Włada Palownika, uważanego za inspirację do powstania postaci Draculi, a także śmiercionośną przepowiednie kapłanki voodoo z Luizjany.

 

Indie z powietrza

Premiery w niedziele od 13 grudnia o godz. 14.00 w National Geographic

 

 

Dwuodcinkowa seria zabiera widzów w niezwykłą, podniebną podróż śladami cudów natury i kultury Indii, trenerów od lat kształtowanych przez nawiedzające kontynent monsuny. Cykliczne zachwiania pogodowe mają swoje odzwierciedlenie nie tylko w krajobrazie, ale i w ludziach i zwyczajach. Przekonamy się o tym wznosząc się nad naturalne tereny Indii. Z góry zobaczymy m.in. jezioro w kraterze i pustynne solnisko, które zaopatruje cały kraj w sól. Na pustyni Thar przyjrzymy się funkcjonariuszkom służb granicznych, które stoją na straży swojego kraju niezależnie od warunków pogodowych. Zobaczymy też, jak z lotu ptaka wygląda największe święto religijne czy znany na całym świecie festiwal kolorów. Przekonamy się też, jak przebiega szkolenie indyjskich jednostek ochrony granicznej i jak odbywają się największe wybory na świecie.

 

Pozostałe premiery:

Tajne pliki Bin Ladena

Premiera w piątek 4 grudnia o godz. 21.00 w National Geographic

 

 

Tegoroczna produkcja dokumentalna prezentuje niedawno odtajnione dane z twardych dysków, zabranych z kompleksu w Abbottabadzie, gdzie zginął Osama bin Laden. Eksperci przeglądają 470 tysięcy plików cyfrowych, z których wyłania się zatrważający obraz umysłu masowego mordercy. Film rzuca nowe światło na życie osobiste saudyjskiego terrorysty. Poznajemy jego pełną sprzeczności osobowość, relacje

z rodziną, stosunek do religii, a także naznaczone przemocą dziedzictwo, które zostawił po sobie bezwzględny przywódca Al-Kaidy. Wyprawie do odkrycia prawdy przewodniczy Peter Bergen, autor New York Timesa i analityk bezpieczeństwa narodowego CNN, który demaskuje tajemnice przywódcy Al-Ka’idy, korzystając przy tym z analiz profilerów CIA, psychologów kryminalnych czy ekspertów wojskowych.

 

Cykl specjalny „The best of 2020”

To niepowtarzalna szansa na to, by przypomnieć sobie najważniejsze programowe nowości, które się pojawiły National Geographic w 2020 roku. W grudniowe soboty od 21:00 do północy, będzie można zobaczyć takie serie, jak: „Gordon Ramsay: świat na talerzu”, „Przygoda z Bearem Gryllsem”, „Kosmos”, „Porzucone konstrukcje” oraz „Megastadiony”.

      

Greta Thunberg – Głos pokolenia

Premiera w czwartek 17 grudnia o godz. 18.00 w Nat Geo People

 

 

Skutki zmian klimatu, począwszy od ekstremalnych warunków pogodowych po całkowite zniszczenie środowiska, nie mogą być dłużej ignorowane. Z każdym dniem, znany nam dotychczas świat stopniowo odchodzi w zapomnienie. Pomimo działań światowych przywódców, planeta wciąż umiera. Jest coraz mniej czasu, aby temu przeciwdziałać. Gdy nadzieja na ratunek staje się mglista, z ciemności wyłania się mało oczywista postać – głos młodego pokolenia – Greta Thunberg. Film jest prawdziwą historią działalności tej niezwykłej, nieustępliwej i zdeterminowanej

do działania szwedzkiej aktywistki. Uświadamia, że nikt nie jest za „mały”, by zrobić różnicę. Greta zainspirowała światową społeczność do stworzenia ruchu, którego celem jest przeciwdziałanie wywołanym przez człowieka zmianom klimatycznym.


Jak wyglądają kulisy jej życia? Skąd bierze inspirację do działania i potrzebną do tego wiedzę? Co uważają o tym jej rodzice?

    

Zimowe królestwo

Premiery w środy od 16 grudnia o godz. 20.00 w National Geographic Wild

 

Twórcy produkcji zabierają widzów w niesamowitą podróż tropem dzikich zwierząt Azji, Ameryki i Europy do miejsc, gdzie nadejście zimy wiąże się z ekstremalnymi warunkami do życia. Dla niektórych zwierząt mróz i śnie oznacza szansę, dla innych zagrożenie. Spowolnienie procesów życiowych stanowi czasami jedyny sposób na przetrwanie. Te zwierzęta, którym uda się przystosować do bardzo niskich temperatur i pokonać naturalne ograniczenia, będą mogły cieszyć się upragnioną wiosną. Przetrwają tylko najtwardsze i najbardziej zaradne osobniki.

 

Cykl specjalny "Dzika zima"

W każdą niedzielę od 13 grudnia o godz. 14.00 w National Geographic Wild

Dzika Laponia

Premiera 13 grudnia o godz. 14.00

Twórcy filmu zabierają nas do Laponii - mroźnej krainy, która od 1996 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedyne w swoim rodzaju miejsce – również dlatego, że Laponia to ostatni region na świecie, w których do dziś praktykuje się tradycyjną metodę spędzania zwierząt wędrownych, takich jak renifery.

 

Dziki świat Wikinigów

Premiera 20 grudnia o godz. 14.00

To porywająca historia o jednej z najbardziej fascynujących dawnych cywilizacji. Opowieść Wikingach - genialnych strategach i żeglarzach - doskonale splata się ze spektakularnymi obrazami dzikiej przyrody północnego Atlantyku. Zrealizowany z rozmachem film dokumentalny zabiera nas w odległe, morskie wyprawy