Aktualności

wróć

Telewizja Światłowodowa

Listopad z nowej perspektywy w National Geographic i National Geographic Wild

czwartek, 5 listopada 2020

Listopadowe premiery w National Geographic stawiają znane zagadnienia w zupełnie nowym świetle. Niepublikowane dotąd materiały archiwalne ukazane w tegorocznej produkcji „Być królową” pozwolą spojrzeć na dzieje brytyjskiej monarchii z nieznanej wcześniej perspektywy, a film „Na ratunek Arktyce” pokaże, jak topnienie lodowców wpływa na życie mieszkańców tych terenów. 

 

NA RATUNEK ARKTYCE

Premiera w niedzielę 15 listopada o godz. 21.00 w National Geographic

Inny nieupowszechniany dotychczas obraz świata czeka na widzów również w filmie „Na ratunek Arktyce”, w którym zobaczymy, jak topnienie lodowców wpływa na życie rdzennej ludność Kanady i Grenlandii. Inuici, bo o nich mowa, namacalnie doświadczają konsekwencji ocieplenia klimatu i wspólnie ratują to, co pozostało z ich świata. Gwałtowne zmiany klimatyczne powodują topnienie wielkich połaci arktycznego lodu.  Wydobycie ropy i gazu, szybsze szlaki żeglowne, turystyka oraz rybołówstwo wpływają na wzmożoną eksploatację wód oceanicznych. Arktyczna równowaga pomiędzy życiem człowieka, a dziką przyrodą zostaje w ten sposób zaburzona. Egzystencja w nowych warunkach staje się coraz trudniejsza,a przyszłość regionu i kultura jego mieszkańców staje pod znakiem zapytania.„Na ratunek Arktyce” to produkcja dokumentalna, w reżyserii Scotta Resslera, wyprodukowana przez dr Enrica Salę, który obserwując postępujący kres życia oceanicznego, porzucił pracę na uniwersytecie, by stać się ekologiem, zaangażowanym w ochronę wód.

 

BYĆ KRÓLOWĄ

Premiera w niedzielę 8 listopada o godz. 21.00 w National Geographic

W 2020 roku Królowa Elżbieta zapisała się na liście rekordzistów– została najdłużej panującą królową na świecie. Ponad 67 lat temu brytyjska monarchini wraz przyjęciem korony, zrezygnowała z życia prywatnego na rzecz służby narodowi. Ale czy wiemy o niej wszystko? Tom Jennings (twórca „Księżna Diana. Własnymi słowami" i „Apollo: droga na księżyc") w swojej tegorocznej produkcji „Być królową”, dzięki dotarciu do niepublikowanych dotąd materiałów i rozmowom z osobami z najbliższego otoczenia Elżbiety II, podjął się zadania naszkicowania autentycznej sylwetki silnej kobiety, zasiadającej na brytyjskim tronie. Biografia królowej Elżbiety II widziana z perspektywy osób, które znają ją najlepiej. Produkcja zrealizowana przez Toma Jenningsa, który przyznaje, że stworzenie tego filmu okazało się jednym z najtrudniejszych wyzwań w jego karierze. Jest to bowiem obraz bogaty w niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz wywiady z dziesiątkami osób z najbliższego otoczenia 94-letniej monarchini. Za ich pośrednictwem poznajemy historię jej życia na tle najważniejszych i najtrudniejszych momentów z dziejów brytyjskiej rodziny królewskiej. Jennings przywołuje rzadkie audycje radiowe z archiwum BBC. Ujawnia m.in. nieznane szczegóły, dotyczące pierwszego spotkania i wczesnego związku królowej Elżbiety i księcia Filipa. Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa filmu, stworzona przez zdobywcę Oscara - Hansa Zimmera.

 

 

NAJGROŹNIEJSZE ZWIERZĘTA AFRYKI 6

Premiery w środy od 4 listopada o godz. 18.00 w National Geographic Wild

Dynamiczna i zaskakująca podróż po rozległych afrykańskich równinach pozwala zaobserwować z bliska codzienne poczynania najbystrzejszych zwierzęcych łowców.W ich świecie zagrożenie może nadejść z każdej strony - czai się na lądzie, bacznie obserwuje z powietrza i skrzętnie ukrywa się wodzie. Może zaatakować w każdej chwili. Afrykańskie sawanny i rzeki to pole nieustannych walk o pokarm, terytoriumi partnerów. Wygrana zależy czasami od siły, a innym razem od szczęścia.

 

CYKL SPECJALNY „ŚWIAT NIEDŹWIEDZI”

Premiery w soboty od 14 listopada od godz. 14.00 w National Geographic Wild

 

JAK PRZEŻYĆ NA ALASCE

Emisja w soboty o godz. 15.00 i 16.00(

Les Stroud, ekspert od surwiwalu, odkrywa sekrety przetrwania gatunków na Alasce. Staje oko w oko z niedźwiedziem czarnym, który pojawia się na wybrzeżu w poszukiwaniu łososi. Odwiedza też wyspę Barter, by podziwiać niedźwiedzie polarne i odbywa podróż w poszukiwaniu brunatnego króla wszystkich niedźwiedzi.

 

PANDY WIELKIE: OSTATNIE SCHRONIENIE

Emisja 14 listopada o godz. 14.00

Niezwykła produkcja pozwala zanurzyć się w świecie pand. To okazja do zobaczenia gatunku zagrożonego wyginięciem w naturalnym środowisku. Przyjrzymy się pracy ludzi, wypuszczających pandy na wolność i zabiegających o zwiększenie liczby populacji tego gatunku.